2026.05.14
Sektör haberleri
Hassas işleme, artı veya eksi 0,001 inç (0,025 milimetre) kadar sıkı boyut toleransları elde etmek için bilgisayar kontrollü kesici takımlar kullanarak metal bir iş parçasından malzeme çıkarma işlemidir. Havacılık, tıbbi cihaz üretimi, otomotiv ve savunma dahil olmak üzere tekrarlanabilir, hassas parça geometrileri gerektiren imalat sektörlerinin temelidir. Bu ölçekte toleranslar gerektiğinde, geleneksel elle çalıştırılan veya manuel olarak yönlendirilen aletler, herhangi bir boyuttaki üretim süreci boyunca tutarlı sonuçlar sağlamaktan acizdir.
Sac İşleme kesme, bükme, şekillendirme, damgalama, perçinleme ve yassı metal stokunun üç boyutlu parçalar ve montajlar halinde bitirilmesi dahil daha geniş bir operasyon ailesini kapsar. Yüksek Hassasiyetli Damgalama malzeme kalınlığına ve kalıbın durumuna bağlı olarak tipik olarak artı veya eksi 0,01 ila 0,05 milimetre aralığında, işlemede elde edilen toleranslarla karşılaştırılabilir toleranslarda metal levha bileşenlerini delmek, boşaltmak ve biçimlendirmek için sertleştirilmiş kalıp setleri ve aşamalı takımlar kullanan bu ailenin en titiz bölümüdür.
Bu alana giren herkes için, nasıl cnc programcısı olunur sorusunun pratik cevabı şudur: CNC işleme veya üretim teknolojisi alanında iki yıllık bir önlisans diplomasını veya tanınmış bir mesleki sertifikayı tamamlamak, endüstri standardında en az bir CAM yazılım platformunu öğrenmek ve uygulamalı makine zamanı biriktirmek. Tam yol iki ila dört yıl sürer ancak ticarete erişimi açar. Amerika Birleşik Devletleri'nde ortalama yıllık ücretler yaklaşık 61.000 ila 75.000 ABD Doları arasındadır Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre kıdemli programcılar ve uzmanlar çok daha fazla kazanıyor.
Hassas işleme, bir çıkarımlı imalat operasyonları ailesini kapsar. Her işlem, malzemeyi farklı bir fiziksel mekanizmayla kaldırır ve her biri farklı parça geometrilerine, malzemelere ve tolerans gereksinimlerine uygundur. Endüstriyel üretimde en yaygın kullanılan hassas işleme işlemleri şunlardır:
Hassas işlemede tolerans, bir boyutun nominal tasarım değerinden izin verilen değişimini ifade eder. Tolerans ne kadar sıkı olursa parçanın üretimi de o kadar zor ve pahalı olur çünkü daha sıkı toleranslar daha hassas ekipman, daha dikkatli süreç kontrolü ve daha sıkı denetim gerektirir. Tolerans sınıfı ile üretim karmaşıklığı arasındaki ilişkiyi anlamak, hassas işlenmiş bileşenleri belirten veya alıntı yapan herkes için çok önemlidir.
| Tolerans Sınıfı | Tipik Aralık | Ulaşılabilir Süreç | Tipik Uygulama |
| Kaba | Artı veya eksi 0,5 mm ve üzeri | Manuel işleme, kaba frezeleme | Yapısal çerçeveler, braketler |
| Orta | Artı veya eksi 0,1 ila 0,5 mm | Standart CNC frezeleme ve tornalama | Genel makine bileşenleri |
| iyi | Artı veya eksi 0,025 ila 0,1 mm | Yüksek hassasiyetli CNC, mastarla delik işleme | Dişliler, rulmanlar, muhafazalar |
| Çok iyi | Artı veya eksi 0,005 ila 0,025 mm | Hassas taşlama, elmas tornalama | Havacılık ve tıbbi implantlar |
| Ultra hassas | Artı veya eksi 0,001 mm ve altı | Alıştırma, iyon ışınıyla işleme | Optik, yarı iletken takımlar |
Hassas işleme, çok çeşitli metalik ve metalik olmayan malzemelere uygulanır. Malzeme seçimi kesme hızını, takım seçimini, soğutma sıvısı gereksinimlerini ve ulaşılabilir yüzey kalitesini etkiler. Endüstriyel üretimde en sık işlenen malzemeler arasında alüminyum alaşımları (6061, 7075), paslanmaz çelikler (303, 304, 316, 17-4 PH), karbon çelikleri, titanyum alaşımları, pirinç, bakır ve PEEK ve Delrin gibi mühendislik plastikleri bulunur. Alüminyum alaşımları, yaygın endüstriyel kullanımda en çok işlenebilir metallerdir ve çelikten iki ila beş kat daha yüksek kesme hızlarına olanak tanır. Bu da yüksek hacimli üretimde çevrim süresini ve parça başına maliyeti önemli ölçüde azaltır.
Sac İşleme Düz levha stoğunun gerekli boş boyut ve şekle göre kesilmesiyle başlar. Modern sac üretiminde kullanılan birincil kesme yöntemlerinin her biri farklı hız, kenar kalitesi, malzeme uyumluluğu ve sermaye maliyeti kombinasyonları sunar:
Sac İşleme, kesim sonrasında düz ham parçaları üç boyutlu parçalara dönüştüren şekillendirme işlemleriyle devam eder. Abkant pres bükme, düz levhada hassas bükme açıları oluşturmak için zımba ve V-kalıp kullanan en evrensel şekillendirme işlemidir. Modern CNC abkant presler artı veya eksi 0,1 ila 0,3 derecelik açısal tekrarlanabilirliğe ulaşır , çoğu hassas muhafaza ve yapısal braket uygulaması için yeterlidir. Belirli bir malzeme için minimum bükülme yarıçapı, bükme çizgisinde çatlamayı önlemek için yumuşak alüminyum için malzeme kalınlığına yaklaşık olarak eşittir ve daha sert çelikler ve paslanmaz çelikler için malzeme kalınlığının iki ila üç katıdır.
Derin çekme, düz bir ham parçayı kalıp boşluğuna zorlamak için bir zımba kullanır ve hiçbir malzeme çıkarılmadan, yalnızca yeniden dağıtılarak bir fincan veya kutu şekli oluşturur. Bu işlem, yüksek hacimlerde kabuk, muhafaza ve kap üretmek için kullanılır. Rulo şekillendirme, düz bir şeridin, yapısal kanallar, çerçeveler ve trim profilleri gibi tutarlı kesitlere sahip uzun parçalar için kullanılan, kesit profilini aşamalı olarak oluşturan bir dizi silindir kalıp istasyonundan geçtiği sürekli bir işlemdir.
Yüksek Hassasiyetli Damgalama boyutsal çıktı açısından Sac İşleme ve hassas işleme arasındaki örtüşmeyi işgal eder. Standart damgalama, braketler, klipsler ve kritik olmayan yapısal bileşenler için kabul edilebilir, artı veya eksi 0,1 ila 0,3 mm aralığında toleranslara sahip parçalar üretir. Yüksek Hassasiyetli Damgalama, aksine, toleranslara ulaşır artı veya eksi 0,01 ila 0,05 mm Standart üretim damgalamada bulunmayan çeşitli gelişmiş takımlama ve proses kontrol faktörlerini birleştirerek kritik boyutlarda.
Yüksek Hassasiyetli Damgalamayı standart damgalamadan ayıran faktörler şunlardır:
Üretim hacimleri yılda yaklaşık 10.000 ila 50.000 parçayı aştığında ve parça geometrisi, ilerici kalıp işlemenin kısıtlamaları dahilinde elde edilebildiğinde, Yüksek Hassasiyetli Damgalama, hassas işlemeye göre ekonomik olarak haklı hale gelir. Bu hacim aralıklarında damgalı bir bileşenin parça başına maliyeti şu şekilde olabilir: Eşdeğer bir işlenmiş parçaya göre yüzde 70 ila 90 daha düşük çünkü damgalama çevrim süreleri saniyenin kesirleri cinsinden ölçülürken, işleme çevrim süreleri dakikalar halinde ölçülür.
Büyük ölçekte Yüksek Hassasiyetli Damgalamaya bağlı olan sektörler arasında otomotiv yakıt enjeksiyon bileşenleri, elektronik konnektör terminalleri, cerrahi zımba boşlukları ve kardiyak kurşun bileşenleri gibi tıbbi cihaz bileşenleri, saat yapımı bileşenleri ve elektronik endüstrisindeki hassas röle ve anahtar kontakları yer alır. Bu uygulamalarda, parça hacimleri yılda yüz binlerce ila milyarlarca birim arasında değişmektedir; bu da hassas kalıp setlerine yapılan yüksek takım yatırımını, parça başına maliyet tasarruflarıyla tamamen haklı çıkarmaktadır.
Sac metalin nasıl perçinleneceği sorusunun pratik cevabı, üretim ortamında mı yoksa onarım ve imalat bağlamında mı çalıştığınıza bağlıdır. Her iki durumda da temel süreç aynıdır: birleştirilecek levhalar boyunca bir boşluk deliği açın veya zımbalayın, perçin sapını yerleştirin ve levhaları birbirine kenetlemek için perçinin kuyruk ucunu deforme edin. Güçlü, sızdırmaz bir perçin bağlantısının anahtarı, doğru delik çapına, doğru kavrama uzunluğu seçimine ve kullanılan perçin tipi için doğru montaj kuvvetine veya çekme kuvvetine ulaşmaktır.
Perçinlemede en önemli pratik boyut, perçin sap çapına göre delik çapıdır. Delik olmalı Perçin gövdesinden 0,1 ila 0,15 mm daha büyük çap yapısal kör perçinler ve katı perçinler için. Çok küçük bir delik montaj sırasında perçine ve iş parçasına zarar verir; Çok büyük bir delik perçinin yerleştirme sırasında eğilmesine neden olur, bağlantı mukavemetini azaltır ve potansiyel olarak takılı perçinin titreşim yükü altında gevşemesine neden olur.
| Perçin Tipi | Kurulum Yöntemi | Erişim Gerekli | Tipik Kesme Dayanımı | En İyi Uygulama |
| Katı perçin | Takviye çubuğu ve perçin tabancası veya sıkma | Her iki taraf | Yüksek (perçin başına 2000 ila 4000 N) | Havacılık ve yapısal bağlantılar |
| Kör (pop) perçin | Perçin tabancası gövdeyi çökertmek için mandreli çekiyor | Sadece bir taraf | Orta (perçin başına 500 ila 2500 N) | Muhafazalar, kanal sistemi, genel imalat |
| Yapısal kör perçin | Mandrel ayarlandıktan sonra gövdede tutuldu | Sadece bir taraf | Yüksek (perçin başına 2000 - 5000 N) | Kör erişimli yapısal montajlar |
| Sürücü perçin | Gövdeyi genişletmek için çekiçle tahrik edilen mandrel | Sadece bir taraf | Düşük ila orta | Paneller, trim, yapısal olmayan ekler |
| Kendiliğinden delen perçin (SPR) | Hidrolik pres üst tabakayı perçinlemeye zorlar, alt tabakayı kilitler | Her iki taraf (die required below) | Yüksek (perçin başına 3000 ila 6000 N) | Otomotiv gövde montajı, çok malzemeli bağlantılar |
Pop perçin olarak da adlandırılan kör perçinler, genel Sac İşlemede en sık kullanılan bağlantı elemanıdır çünkü yalnızca tek taraftan erişim gerektirirler ve elle veya pnömatik perçin tabancasıyla saniyeler içinde takılırlar. Doğru kurulum sırası şöyledir:
Çapaklar, herhangi bir malzeme ayırma işleminden sonra kesilmiş veya zımbalanmış kenarlarda kalan yükseltilmiş, keskin metal çıkıntılardır. Lazer kesim, plazma kesim, zımbalama ve testere dahil olmak üzere Sac Metal İşleme'deki her kesme işlemi, işleme, malzeme türüne, malzeme kalınlığına ve kesici takımların durumuna bağlı olarak değişen şiddette çapak üretir. Temizlenmeyen çapaklar montaj uyum sorunlarına, taşıyıcılar için yaralanma riskine, sıvı sistemlerinde erken sızdırmazlık arızasına ve döngüsel yükleme altında yorulma çatlaklarını başlatan gerilim yoğunlaşma noktalarına neden olur.
Elektronik, tıbbi cihazlar ve havacılık gibi endüstrilerdeki hassas sac metal parçalar için müşteri spesifikasyonları sıklıkla tüm kenarlarda maksimum çapak yüksekliğinin 0,05 ila 0,1 mm olmasını zorunlu kılar; bu da yavaş, tutarsız ve günde birkaç yüz parçanın üzerindeki üretim hacimleri için yetersiz olan manuel elle çapak alma yerine tutarlı mekanik çapak alma gerektirir.
Doğru metal çapak alma makinesini bulmak, mevcut makine türlerini anlamak ve bunların yeteneklerini özel parça geometrisi, malzeme, üretim hacmi ve yüzey kalitesi gereksinimlerinizle eşleştirmekle başlar:
Belirli bir üretim gereksinimi için doğru metal çapak alma makinesini bulmak için, makine tedarikçilerinden teklif istemeden önce aşağıdaki kriterleri sistematik olarak değerlendirin:
Nasıl cnc programcısı olacağınızı ele almadan önce, modern üretim ortamındaki rolün neleri içerdiğini net bir şekilde belirtmekte fayda var. Bir CNC programcısı, bir parça tasarımını bir CAD çiziminden veya 3D modelden, bir CNC takım tezgahını parçayı belirtilen boyutlara ve yüzey kalitesine göre kesmeye, döndürmeye, frezelemeye veya taşlamaya yönlendiren bir makine kontrol programına (NC kodu, genellikle G kodu olarak adlandırılır) dönüştürür. Programcı kesici takımları seçer, kesme hızlarını ve ilerleme hızlarını tanımlar, iş parçası tutma stratejisini oluşturur ve minimum kurulum değişikliğiyle parçayı verimli bir şekilde üretecek şekilde işlemleri sıralar.
Çoğu modern mağazada CNC programlama, G kodunu satır satır manuel olarak yazmak yerine bir CAM (bilgisayar destekli üretim) yazılım platformu kullanılarak gerçekleştirilir. Popüler CAM yazılım platformları arasında Mastercam, Fusion 360, Siemens NX CAM, Hypermill ve Edgecam bulunmaktadır. En az bir büyük CAM platformunda yeterlilik, üretim imalat ortamında CNC programcısı olarak çalışmak için tartışılamaz bir gerekliliktir.
CNC programcısı olmanın en doğrudan eğitim yolu şu sırayı takip eder:
CNC programcılarının maaşı, deneyim düzeyine, coğrafi konuma, endüstri sektörüne ve programlanan işin karmaşıklığına bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterir. Aşağıdaki veriler Amerika Birleşik Devletleri işgücü piyasası bilgilerine dayanmaktadır:
| Deneyim Seviyesi | Tipik Yıllık Maaş (USD) | Tipik Rol Unvanı | Temel Sorumluluklar |
| Giriş seviyesi (0 ila 2 yıl) | 42.000 ila 55.000 ABD Doları | CNC Operatörü, Kıdemsiz Makinist | Makinenin çalıştırılması, mevcut programlardan kurulum |
| Orta seviye (3 ila 6 yıl) | 55.000 ila 75.000 ABD Doları | CNC Programcısı, Makinist | CAM programlama, kurulum, ilk ürün denetimi |
| Kıdemli (7 ila 15 yaş) | 75.000 ila 100.000 ABD Doları | Kıdemli CNC Programcısı, Baş Programcı | Karmaşık çok eksenli programlama, süreç optimizasyonu |
| Uzman veya yönetici (15 veya daha fazla yıl) | 95.000 ila 130.000 ABD Doları veya daha fazlası | Üretim Mühendisi, Programlama Müdürü | Süreç geliştirme, takım liderliği, alıntı yapma |
CAM yazılımı yeterliliği ve makine bilgisi temelinin ötesinde, aşağıdaki teknik beceriler hızla ilerleyen programcıları operatör düzeyinde kalanlardan ayırır:
Hassas işleme ve Sac İşleme'de kalite kontrolü, doğruluğu denetlenen toleransları önemli ölçüde aşan ölçüm araçları gerektirir. Genel kural, ölçüm sisteminin en az %10 doğrulukta olması gerektiğidir. ölçülen toleransın onda biri 10'a 1 ölçüm oranı olarak bilinir. Artı veya eksi 0,05 mm'lik bir tolerans için ölçüm sistemi bu nedenle artı veya eksi 0,005 mm veya daha iyisine kadar doğru olmalıdır.
Hassas imalatta yaygın olarak kullanılan ölçüm araçları şunları içerir:
Endüstriyel müşteriler için hassas şekilde işlenmiş ve damgalanmış bileşenler genellikle kabul edilebilir kalite seviyelerini, test yöntemlerini ve belgelendirme gerekliliklerini tanımlayan yerleşik uluslararası standartlara göre üretilir ve denetlenir. Hassas metal üretiminde en sık başvurulan standartlar arasında işlenmiş parçalardaki genel boyut toleransları için ISO 2768, silindirik özellikler için sınırlar ve uyumlar için ISO 286, metal alaşımları için ASTM malzeme spesifikasyonları ve sektöre özel kalite programı gereklilikleri için AS9100 (havacılık kalite yönetim sistemi) veya ISO 13485 (tıbbi cihaz kalite yönetim sistemi) yer alır. Havacılık, tıp ve savunma sektörlerindeki müşteriler neredeyse evrensel olarak bu kalite yönetim sistemi standartlarından birine belgelenmiş uyumluluk talep etmektedir tedarikçi onayının bir koşulu olarak.
Hassas işleme, gelişmiş takım tezgahları, kesici takım teknolojisi ve proses kontrolü kullanılarak artı veya eksi 0,025 mm veya daha sıkı boyut toleranslarına ulaşan CNC kontrollü malzeme kaldırma işlemleri kategorisidir. Normal veya genel işleme genellikle artı veya eksi 0,1 ila 0,5 mm toleranslarla çalışır ve aynı seviyede termal dengeleme, titreşim kontrolü veya proses içi ölçüm olmadan standart ekipman kullanır. Tolerans kapasitesindeki fark, takım tezgahının kalitesi, programlama yaklaşımı, kesici takım seçimi ve süreç boyunca kullanılan denetim metodolojisinden kaynaklanmaktadır.
İlk pratik adım, 3 boyutlu parça tasarımını, tüm bükümler oluşturulduktan sonra parçanın nominal boyutlarına ulaşması için büküm paylarını hesaba katan, aynı zamanda katlanmamış model olarak da adlandırılan düz bir ham parça geliştirmeye dönüştürmektir. Düz boş desen onaylandıktan sonra malzeme türüne, kalınlığına ve gerekli kenar kalitesine göre uygun kesme yöntemi (lazer, zımba veya su jeti) seçilir. Daha sonra bükme için takımlar seçilir veya tasarlanır ve üretim takımları yatırımına başlamadan önce bir prototip partisi üretilir ve incelenir.
Yalnızca tek taraftan erişim mümkün olduğunda kör perçinler (pop perçinler) veya yapısal kör perçinler kullanın. Deliği doğru açıklık çapına kadar delin, toplam levha kalınlığına uygun kavrama uzunluğuna sahip bir perçin seçin, perçin gövdesini deliğe yerleştirin ve perçin tabancasını çalıştırarak mandreli kırılma boynuna oturana kadar gövde boyunca çekin. Bağlantının önemli yapısal yük taşıması gerektiğinde, standart pop perçinlere göre yapısal kör perçinler (Huck BOM veya Gesipa Bulb-Tite türleri gibi) tercih edilir, çünkü tutulan mandrel önemli ölçüde daha yüksek kesme ve çekme mukavemeti sağlar.
Lazerle kesilmiş düz sac parçalar için geniş bantlı düz sac çapak alma ve bitirme makinesi en uygun çözümdür. En büyük sayfa boyutunuza uygun çalışma genişliğine sahip ve en az iki kafalı bir makine seçin: çapak giderme için bir aşındırıcı bant kafası ve kenar yuvarlama ve yüzey bitirme için bir fırça kafası. Çok ince sacların (0,5 mm'nin altında) silindir beslemeli çapak alma makinelerinde bükülmeden taşınması zor olabileceğinden, makinenin minimum parça kalınlığı spesifikasyonunu doğrulayın. Özel malzeme ve kalınlık aralığınızdaki performansı doğrulamak için satın almadan önce makine tedarikçilerinden malzeme testi kesimleri talep edin.
Yüksek Hassasiyetli Damgalama, kritik özelliklerde artı veya eksi 0,01 ila 0,05 mm'lik boyut toleranslarına ulaşır; bu, hassas işlemeyle karşılaştırılabilir düzeydedir ve bir yandan da saniyenin çok küçük çevrim sürelerinde parçalar üretir. Standart damgalama artı veya eksi 0,1 ila 0,3 mm toleranslara ulaşır. Yüksek Hassasiyetli Damgalamanın daha sıkı toleransları, sertleştirilmiş takım çeliği kalıplarının yüksek yüzey kalitesine kadar taşlanması, kesilmiş kenarlar için ince kesme teknolojisi, kapalı döngü pres slayt kontrolü ve kalıp içi izleme sistemleriyle elde edilir. Bu, işlemeyi ekonomik açıdan kullanışsız hale getiren üretim hacimlerinde işleme düzeyinde doğruluğun gerekli olduğu konnektör terminalleri, tıbbi cihaz bileşenleri, saat parçaları ve yakıt enjeksiyon bileşenleri için uygun hale getirir.
CNC programcısı olmak için dört yıllık bir diplomaya gerek yoktur. En yaygın yol, bir topluluk kolejinde veya teknik enstitüde CNC işleme veya üretim teknolojisi alanında uygulamalı makine zamanı ile birlikte iki yıllık bir önlisans derecesi veya bir ila iki yıllık sertifika programıdır. NIMS (Ulusal Metal İşleme Becerileri Enstitüsü) sertifikasyonunu tamamlamak, istihdam için yeterliliği güçlendirir. Başarılı CNC programcılarının çoğu makine operatörü olarak işe başlar, CAM yazılımını bağımsız olarak veya işveren eğitimi yoluyla öğrenir ve alana girdikten sonraki üç ila beş yıl içinde programlama rollerine ilerler.
Bir CNC operatörü, CNC makinelerinde mevcut programları çalıştırır: parçaları yükler, programları başlatır, kesme sürecini izler, bitmiş parçaları kontrol eder ve tanımlanan sınırlar dahilinde küçük ofset ayarlamaları yapar. Bir CNC programcısı, operatörlerin çalıştırdığı programları oluşturur: takımların seçilmesi, kesme parametrelerinin tanımlanması, CAM yazılımını kullanarak G kodunun yazılması veya oluşturulması, makinedeki programların test edilmesi ve çevrim süresinin ve parça kalitesinin optimize edilmesi. Daha küçük mağazalarda bir kişi her iki rolü de yerine getirebilir. Daha büyük üretim ortamlarında, programlama ve işletim ayrı uzmanlıklardır ve programlama genellikle daha yüksek tazminat gerektirir.
Yüksek Hassasiyetli Damgalama, soğuk haddelenmiş çelik, paslanmaz çelik, alüminyum alaşımları, bakır, pirinç, fosfor bronz, titanyum ve nikel alaşımları dahil olmak üzere levha veya şerit biçiminde tedarik edilen çoğu metale uygulanabilir. Malzemenin damgalama işlemleri sırasında çatlamadan deforme olabilmesi için yeterli sünekliğe sahip olması gerekir. Yüksek hassasiyetli uygulamalarda en yaygın olarak damgalanan malzemeler, elektrik konnektör terminalleri için paslanmaz çelik (301, 304) ve bakır alaşımları, otomotiv ve cihaz bileşenleri için soğuk haddelenmiş çelik ve hafif yapısal ve elektronik donanım uygulamaları için alüminyum alaşımlarıdır.
Elle çapak alma yalnızca üretim hacimleri çok düşük olduğunda (günde 50 ila 100 parçadan az), parça geometrisi basit ve erişilebilir olduğunda ve müşteri tarafından resmi bir çapak yüksekliği spesifikasyonu bulunmadığında yeterlidir. Aşağıdakilerden herhangi biri geçerli olduğunda, mekanik çapak alma makinesi haklı hale gelir: üretim hacimleri vardiya başına 200 parçayı aşar, müşteri spesifikasyonu maksimum çapak yüksekliğini belirtir (tipik olarak 0,05 ila 0,1 mm), parçalar çapakların işlevsel arızaya neden olduğu sızdırmazlık, sıvı taşıma veya elektrik uygulamalarında kullanılacaktır veya elle çapak almanın işçilik maliyeti, 12 ila 24 aylık bir süre içinde bir makinenin amorti edilmiş maliyetini aşmaktadır.
Hassas işleme ve Sac İşleme, rakip işlemlerden ziyade tamamlayıcıdır ve birçok karmaşık montaj her ikisini de gerektirir. Sac Metal İşleme, katı stoktan işlenmesi son derece pahalı olan ince duvarlı muhafazalar, braketler, çerçeveler ve yapısal bileşenler üretir. Hassas işleme, sac metal şekillendirme kapasitesinin ötesinde dişli kesici uçlar, burçlar, hassas delikler, miller ve yakın toleranslı birleşme özellikleri üretir. Tipik bir elektromekanik montajda, mahfaza ve yapısal şasi sacdan imal edilmiştir; hassas montaj özellikleri, bağlantı elemanları ve işlevsel mekanik bileşenler ise nihai ürün halinde bir araya getirilen hassas işlenmiş parçalardır.